Kromě křesťanských textů přinesli věrozvěsti v roce 863 na Velkou Moravu také důležitý právní dokument – Zákon Sudnyj Ljudem. Tento byzantský občanský zákoník, přeložený do staroslovanského jazyka a napsaný novým písmem Hlaholicí, představuje nejstarší právní památku Slovanů. Zákon, který v sobě nesl jak církevní, tak světské prvky, zásadně ovlivnil vznik přemyslovského státu.

Zákon Sudnyj Ljudem vznikl v době, kdy křesťanství začínalo nabývat na významu v slovanských zemích. Přestože byl původně vytvořen na základě byzantského právního systému, přizpůsobil se novým podmínkám Velkomoravské říše, kde církevní právo hrálo klíčovou roli. Tento právní text byl významným krokem pro zavedení křesťanského práva a kulturního vlivu v oblasti, která později přerostla v přemyslovský stát.
Zákon se v mnoha ohledech lišil od jiných právních systémů své doby, například tím, že zmírnil tresty za hrdelní a mrzačící činy, které byly běžné v původních právních normách. Místo nich byly zavedeny církevní pokání, jež měly sloužit jako nástroj očisty viníků. Tímto způsobem se církevní právo začalo prolínat s tím světským a určovalo pravidla nejen pro panovníky a šlechtu, ale i pro obyčejné poddané.
Jedním z významných ustanovení Zákona Sudnyj Ljudem bylo i ochrana těch, kdo se uchýlili do církevních chrámů. V těchto svatých místech byl zaručen azyl pro každého, kdo hledal ochranu před svým pronásledováním. Pověst o svatém Václavovi, který v roce 935 před svou smrtí využil tohoto práva a ukryl se v kostele, dokládá význam tohoto ustanovení. Zákon přikazoval, že nikdo nesmí násilně vyvést osobu, která se v kostele uchýlila, a pokud by se někdo pokusil o násilí, měl by být potrestán 140 ranami holí.
Zákon Sudnyj Ljudem tedy nejen stanovil právní rámec pro fungování křesťanské společnosti, ale také ukázal, jak právo a víra byly v rané době Slovanů propojeny. Tento zákon je stále považován za jeden z nejvýznamnějších právních textů raného středověku na území Slovanské říše a jeho vliv lze vysledovat až do pozdějších právních tradic středověké Evropy.